Unabomber and Náměstí Míru je stav mysli, zen ulice
Martin Hůla (aka Bourek) se narodil v roce 1979. Do roku 2006 hrál v kapele Ememvoodoopöká, se kterou získal žánrového Anděla v kategorii Alternativní a nezávislá scéna za rok 2005. Je členem kapel Sporto (nominované na stejnou cenu v kategorii Elektronická hudba za rok 2009), Phoenix II, Aran Epochal, Plugnplay a Komunisti. Podílí se na činnosti labelu Silver Rocket a příležitostně remixuje. Pracuje jako grafický designer ve studiu Carton Clan a občasný publicista. Pod jménem Bonus koncertuje a nahrává od léta 2009.
NAHRÁL DÁDA.
KRADENÝ BEATY BENJI HUGHES. CEE LO. VETIVER.
PODPORUJ LOKÁLNÍ KAPELY, LABELY A PROMOTÉRY. DIYCORE. GOOD NIGHT WHITE PRIDE. VINYL.
PAMATUJ DO IT YOURSELF. GO VEGETARIAN. STAY PUNK.
Skoro přesně rok po neobyčejně úspěšném debutu Konec civilizace vydává Martin Hůla aka Bonus svojí druhou LP desku, nazvanou Náměstí míru. Album vychází s artworkem od Sáry Bergmannové a kromě vinylové desky obsahuje CD a kupón na stažení digitální verze v MP3 a FLAC. Narozdíl od koncepčního předchůdce vznikalo nové album - podle Bonusových slov - docela nenápadně: "V dubnu jsem si do práce dones jeden overhead (mikrofon, kterým se normálně zvučí činely) a jednou, dvakrát týdně jsem přišel o hodinu dřív než ostatní a nahrával si, jen tak, nějaký nápady."
Nahraný materiál produkoval a smíchal a doprodukoval Tomáš Karásek (aka MMtm, Gargle and Expel, Surreal Madrid Rec.) I přes mimoděčné okolnosti vzniku nejde v případě nového alba o žádnou nesmyslnou lepenici, deska funguje pohromadě výborně, má specifickou atmosféru a jedinečný zvuk. Akustické nástroje Bonus zasazuje do hypnoticky repetitivních struktur, jednotlivé nástrojové linky evokují vrstvení a prolínání smyček, tedy postupy charakteristické pro elektronickou hudbu nebo hiphop, rytmické textury pracují s autentickými nahrávkami nejrůznějších zdrojů, od ťukání do plechovky a tleskání až po kopírku. Středobodem alba ale pochopitelně zůstavají Bonusovy texty, plné mikroskopicky přesně odpozorovaných detailů, postřehů, myšlenek a pečlivě stavěných nálad.
Výslednou podobu ovlivnila, vedle producenta Gaexe, i různorodá řádka hostů: houslistka Barbara Barros, zpěvák David Volenec (Prince of Tennis, Colorfactory), jazzový kontrabasista Lukáš Kytnar, banjista Fanda Holý (Kojoti), na steel kytaru hraje zvukař Ondřej Ježek (OTK, Gurun Gurun), producent debutové alba Pe.Klo (Komunisti) nahrál kytaru, ukulele natočil Marek Čulen, hlava labelu Starcastic a v neposlední řadě se na albu mihne herečka a zpěvačka Johana Švarcová (Kazety). Do jedné skladby přispěl v netradiční poloze i americký rapper Lushlife - nahrál mandolínu a vokály.